איך מלחמה משפיעה על שוק הנדל״ן? נובמבר 2023

פוסט סקירה שבו נבחן את תהליך ההשפעה של מלחמה על שוק הנדל״ן.

סייקל של צמיחה לאחר משבר הוא דבר ידוע שנלקח בחשבון גם בתרחישי עסקאות שונים. ניתן לומר שמשבר מלחמתי הוא משבר שבאופן כללי קל יותר לשוק להתאושש ממנו, ביחס למשבר כלכלי למשל, בשל אופיו המדיני בעיקר. במילים אחרות, מי שנושא בעלויות הישירות להוצאות הנלוות למשבר מלחמתי זו המדינה. 

הסייקל מורכב ממספר שלבים, נפרט אותם:

השפעה ראשונית: בטווח הקצר והמיידי, פרוץ מלחמה יגרום לירידה בביקושים לנדל"ן ולקפאון בשוק. רבים מאיתנו חוו זאת עם פריצת ארועי השביעי באוקטובר ומלחמת חרבות ברזל: מלחמה מייצרת חוסר ודאות, גם כלכלית, מה שגורם לאנשים להימנע מרכישות גדולות, כולל רכישת נדל"ן.

אנשים באופן טבעי נמנעים מלהיכנס לחובות גדולים וארוכי טווח, כמו משכנתא עם זאת, חשוב לחדד: הביקוש והצורך לא נעלם אלא קופא. התופעה מכונה ״ביקושים כבושים״ והיא באופן כללי מאפיינת תקופות משבר המטלטלות את הכלכלה.

שלב ההחלמה: ההחלמה מתחילה בד״כ כאשר המלחמה מסתיימת, הכלכלה מתחילה להתאושש ואיתה שוק הנדל"ן והביקושים.

עם העלייה בתעסוקה, בירידת האינפלציה, ובשיפור תחושת הביטחון הביקושים לנדל"ן מתחילים לעלות. הביקושים הכבושים מפשירים ומבעבעים חזרה אל פני השוק. 

לזה מתווסף אלמנט פסיכולוגי – באופן טבעי מתחזקת מגמת השקעה בדברים מוחשיים ופיזיים – קירות, דירות, נדל״ן. בנוסף, הממשלה נוטה להשקיע בתשתיות ובייצור, מה שיכול להוביל להתחזקות השוק ועוד עלייה בביקוש.


במאקרו:
מחקרים שסקרו את התנהגות השוק אחרי מלחמות בעולם במאה האחרונה מצאו כי מלחמות גורמות לעלייה במחירי הנדל"ן בטווח הארוך.
נהוג לייחס זאת למספר גורמים, בינהם השקעות ממשלתיות גדולות בתשתיות, מחקר ופיתוח והשכלה, גידול באוכלוסייה ועלייה בהכנסות.

לדוגמה, לאחר מלחמת העולם השנייה, ארצות הברית חוותה תקופה של צמיחה כלכלית מוגברת. צמיחה זו הובילה לעלייה בביקוש לנדל״ן, וגרמה לעלייה ניכרת במחירי הדיור.
בישראל, מלחמת המפרץ הראשונה (1991) ומלחמת לבנון השנייה (2006) הובילו לירידה בביקושים לנדל"ן בטווח הקצר. עם זאת, בטווח הארוך, המלחמות הובילו לעלייה בביקושים, בשל ההשקעות הממשלתיות, יצירת מקומות עבודה חדשים, ועלייה בהכנסות.
אחרי משבר הקורונה – משבר מסוג אחר אבל הסייקל זהה – עלו המחירי הנדל״ן בארץ ב-20%(!) אם נקח בחשבון גם את גל האנטישמיות בעולם שהתפרץ בעקבות מלחמת חרבות ברזל, וכבר החל לתת את אותותיו על ביקוש דירות בארץ, אנו צופים שזו מגמה שתלך ותתחזק יותר ויותר.

לסיכום, בטווח הקצר, מלחמות גורמות לקפאון בביקושים, אך בטווח הארוך, הביקושים לנדל״ן מתחילים לעלות, ואיתם המחירים. השוק מתחזק וצומח בעקבות המשבר המלחמתי.

/ 5.

אהבתם? מוזמנים לשתף

כאן מתחילים, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
דילוג לתוכן