יש חיים אחרי הפרישה

כן באותו הרגע שבו קיבלתי את הבשורה שהמסלול הצבאי שלי הולך לקבל תפנית ולהיות קצר מכפי שתכננתי, היה באמת קשה. בסוף כל עולמי באותה תקופה היה הצבא, ורק הצבא, ולא יכולתי לחשוב על אופק אחר…

למעלה משנתיים וחצי לאחר מכן, בהיותי עם המשפחה, על גדות אגם הגארדה שבצפון איטליה, אני יכול בהחלט להגיד שיש חיים אחרי הפרישה.

אני לא כותב את השורות האלו, לאותם שדרכם עדיין צולחת בצבא, והם ממשיכים להתקדם ולהשפיע. תתקדמו, תשפיעו אתם עסוקים כנראה באחת המשימות החשובות עבור עם ישראל. תמשיכו לתרום!

אני כן כותב את הדברים האלה הללו עבור אלו שפתאום או שלא פתאום, התחילו להפנים שכנראה הם צריכים להתחיל לארוז את החפצים והחוויות של עשרות שנים בצבא, ולהתרגל לדרך חדשה.

הדברים האלו יהיו רלוונטיים גם עבור אלו שנמצאים עכשיו בישורת האחרונה לקראת היציאה לפרישה, או לאלו שכבר פרשו, ועדיין מרגישים תחושת החמצה מרירה, שלא כך הם ציפו לסיים את השירות הצבאי שלהם, ומר  ועם המרירות הזו יוצאים לחיי האזרחות.

הדברים מהדהדים לי בראש כבר כמעט שבועיים.. תכף מתיישבים לאכול ארוחת ערב משפחתית. אנחנו דתיים ולכן לא אוכלים במסעדות, אבל אני מבטיח לכם שהארוחות גורמה שאכלנו השבוע בניצוחם של אשתי וילדי, לא היו מביישות אף מסעדת גורמה באזור… אבל יותר מהטעם, את החוויה הזו של ארוחת ערב משפחתית בחברותא הזו, החוויה הזו -הייתה כל כך חסרה לי בשנים האחרונות.

מסיבות כאלו ואחרות בחופשות הקיץ האחרונות הייתי עסוק עד מעל לראש. בחופשת הקייץ שנתיים לפני השחרור שלי, עסקתי באינטנסיביות בהכנות לתרגיל הגייס הצבאי, ובשנה לפני השחרור,פיקדתי על צוות בקורס מפי"ם. באף לא אחת מהחופשות האלו לא יכולתי להקדיש שעות רבות כל כך לביחד המשפחתי שהיה לי כל כך חסר.

ולא, אני לא אשלה אתכם שהפרישה כולה ורודה – היא לא. היא מורכבת ומאתגרת. בסופו של דבר צריך להתרגל לדרך חיים חדשה, וצריכים להתרגל אליך.. יש עליות ומורדות, לומדים לחיות ביחד ולומדים להסתגל לשינויים..

אבל, וזה האבל הכי משמעותי:
אתה חופשי!

חופשי לחשוב, חופשי לבחור, חופשי לבחור את הדרך שלך, וללכת בה כפי שאתה רוצה. חופשי לסמן את הנתיב הייחודי שלך, כזה שמתאים לך, שתפור לך למידות, וללכת בו.

אנחנו בחרנו ללכת ביחד. בחרנו להקים עסק נדל"ני שבו אנחנו מלווים אנשי קבע ופורשים להשקיע במשפחות שלהם ובפרישה.

בחרנו לתת להם את הכלים התפיסתיים והפיננסיים כפי שחווינו אותם בחיינו בשנתיים האחרונות, דרך יצירת הכנסות פאסיביות שישנו את חייהם בצורה ניכרת.

ובחרנו בסופו של דבר לייצר לנו עסק שישאיר לנו זמן איכות עם המשפחה והילדים. זה נכון, הכל בתהליך ואנחנו כרגע בבניית העסק, דבר שגורם לנו להשקעת זמן רב, אבל הכיוון ברור – לקנות לנו זמן!

וזה מפחיד?

כן!

אבל צריך אומץ.

אך כדי להיטיב להצליח בדרך צריך לדעתי ומניסיוני לפעול על פי הכללים האלו:

  • לסמן את הכיוון

לחפש, לקרוא, להתעניין, להבחין בין כל הדברים מסביב, לאן אתה נמשך, מה מעורר בך תשוקה מה ממלא אותך וממה אתה נהנה ולסמן עבורך את המטרה! לא לפחד מכישלונות, הם יבואו בכל מקרה, לא לפחד ממה יגידו הסביבה הקרובה והרחוקה, לא לפחד מהרמות גבה של אנשים שעד לא מזמן הכירו אותך בתפקידך הקודם ופתאום אתה משתנה להם ומקבל תפנית שונה.

אנשים מעוררי השראה שעשו שינוי במציאות, היו דבקים בדרך שבה הם בחרו. עשרות דוגמאות על ממציאים, יזמים, שהיה להם חלום, ושאפו בכל מרץ להגשים אותו. אבל בראש ובראשונה הדבר החשוב הוא לסמן מטרה, מטרה שתבעיר בך את התשוקה ותיתן לך את הכוח לדבוק בה לאורך זמן .

  • לא לפחד מכישלונות

כשאתה רואה ושומע עשרות סיפורים על  יזמים פורצי דרך ומצליחנים סדרתיים שחיים את החלום, ומשפיעים בחייהם. תהיה בטוח שגם עבורם הדרך לא הייתה סלולה. גם הם פילסו את דרכם לעיתים בדרך חתחתים, בדרך מלאה קוצים ודרדרים.  נשרטו לאורכה, הפסידו, נכשלו, וידעו לקום. לעיתים כמות הכישלונות שהם חוו הייתה גורמת לכל איש אחר לעצור, ולחפש כיוון אחר, אבל עבורם דווקא הכישלונות דירבנו אותם להמשיך ולהתקדם.
בדרך של יזמות הנדל"ן שבחרנו עבורנו גם אנחנו חווים כישלונות ובטוחים שעוד נחווה כאלה. לא כל מה שתכננו הולך בקלות. עשינו טעויות ושילמנו עליהם ביוקר. הוצאנו לשוק לאחרונה נכס יפהפה לאחר כמעט שנה של שיפוצים מורכבים ביותר. הצטרפו לפרוייקט הזה שני משקיעים מקסימים שצועדים איתנו כבר מספר פרוייקטים. עיקר ההסתבכות של הפרוייקט הייתה החלפת קבלן באמצע הפרוייקט. הקבלן הקודם לא עמד בסטנדרט שציפינו ממנו, והיה רחוק מאד מלוחות הזמנים. בסופו של דבר נאלצנו להחליף אותו באמצע הפרוייקט תוך שהוא חייב לנו לא מעט כסף. הקבלן החדש, שהציל את המצב, החליט ובצדק שהקבלן הקודם ביצע את עבודתו בצורה לא מקצועית, ולכן הוא כמעט צריך להתחיל את העבודה מהתחלה. ברור שאת התשלומים שכבר העברנו לקבלן הראשון, נאלצנו להעביר בשנית לקבלן הנוכחי. אנחנו סיימנו את הפרוייקט הזה עם הפסדים גדולים. אולם, המשקיעים שלנו, כפי שאנחנו משתדלים לא יחושו את ההפסדים על בשרם, הם יהנו מהקרן ומהריבית, אולם אנחנו בהחלט נרגיש.

אפשר במצב שכזה, לשנות כיוון, לחשוב שנית ולהפסיק לעשות פרוייקטים שכאלה. אבל אפשר גם אחרת. בעיני הדרך הנכונה היא להישאר אופטימיים ולא לאחוז בכישלון ולהתדרדר למרירות, אלא ללמוד מה השיעור החשוב שלמדת מהכישלון. אלו לקחים אתה יכול להפיק לעסק שלך מהכישלון. אם תנהג בצורה שכזו, הרי שכל כישלון בחייך העסקיים ילמד אותך שיעור כה חשוב, שאף הצלחה לא הייתה מצליחה ללמד אותך. בדרך זו תבנה את הכלים הנכונים ואת החומרים שממנו בנוי העסק שלך.

צריך גם לזכור להסתכל בפרספקטיבה. נכון מהעסקה הזו הפסדנו, אבל היא אחת מעסקאות רבות מאד במשך השנה שהרווחנו מהם והרבה!

  • פעולה

ההמלצה הטובה ביותר שלי אליכם הפורשים והפורשים שבדרך היא לפעול. אני שותף לכמה קבוצות של פורשים ובדרך כלל מאזין פאסיבי לשיחות שמתנהלות שם. במקביל נפגשתי עם עשרות פורשים בתקופה האחרונה. אני יכול בהחלט להגיד שקיימת אי הלימה בין כמות המלל של חלק מהדוברים הראשיים בקבוצות לבין כמות העשייה.
דבר ראשון וחשוב לאחר שהגדרת כיוון והבנת שהכישלונות יגיעו בכל מקרה, זה הזמן לקבל החלטות, ולפעול! רק פעולות ותוצאות יגרמו לך להתקדם. כשאתה מחליט "לרדת מהגדר" ולהתחיל לפעול, פתאום דברים טובים קורים לך. אתה פוגש באנשים, רואה הזדמנויות  והכל מתקדם. אתה צובר ניסיון והניסיון הזה מעצים אותך משלב לשלב.

במהלך הלימודים שלנו בתוכנית הליווי פרוג'קט X נכנסו ללמעלה מ-4 עסקאות השבחה ואף יותר. חלק מהאנשים מסביב, אמרו לנו לעצור, לחכות שהפרויקטים יסתיימו ואז להתקדם. אין ספק שיש אמת בדבריהם, וגם היום כמנטור אני ממליץ לחניכים שלי להתקדם צעד אחד צעד. אבל בסופו של דבר כמות העסקאות הרבות שביצענו, גרמו לנו לניסיון רב ולהפקת לקחים משמעותית. זו הדרך בעיני להתקדם – פשוט לפעול.  ולכן אני ממליץ לכולכם החלטתם החלטה – תפעלו . רק בצורה הזו תתקדמו.

  • גמישות בדרך

לאחר שהגדרת מטרה, ובחרת בדרך, כעת תהיה גם גמיש מספיק, לשנות את חרטום הסירה, בהתאם לכיוונים והזדמנויות שנוצרים לך במהלך הדרך. תבין מהם כוחות השוק שפועלים באותו זמן, תיישם לקחים מהטעויות שעשית, ותדע כל הזמן לחדד את הכיוון שלך בהתאם לדרך הנכונה עבורך ועבור העסק שלך. לעיתים תוכנית שתכננת והייתה נכונה מאד לאותו רגע, בשלב מסויים נכונה פחות.  לדוגמא אצלנו אם ביעדים לשנת 2019 הגדרנו לעצמנו שכל חודש ניכנס לעסקת השבחה בקולומבוס אוהיו, הרי שבדרך נוצרו הזדמנויות שגורמות לנו לשנות את הדרך.

בעיני הגדרת מטרה ברורה, סימון הכיוון, אולם ביחד עם גמישות בדרך עשויה להניב לך תוצאות טובות.

  • זיהוי הזדמנויות

כפועל יוצא מהגמישות, ואולי כחלק ממנה, החוכמה הגדולה של יזם היא לזהות הזדמנויות ולקבל החלטות מהירות בהתאם לכך. היכולת לראות את המכלול, את הכיוון שהעסק שלך הולך, ובהתאם לכך לזהות הזדמנויות ולדעת למצות אותם הוא מרכיב חיוני בהתקדמות העסק שלך. לעיתים בין שלל ההודעות שאתה מקבל או קורא, או מפגשים שאתה מקיים, פתאום זיהית באחד או אחת מהם הזדמנות שעשויה לשפר או אף לשנות את העסק שלך בצורה דרמטית.

לדוגמא עבורנו, שיתופי פעולה שיצרנו והביאו אותנו להרחיב את השוק שלנו גם לסינסינטי אוהיו, ולהתחיל לעסוק גם בבתי דירות גדולים, הגדילו את העסק שלנו בצורה משמעותית מאד. או לדוגמא איש צוות חדש בעסק שלנו , שמקיים בעצמו עסק של air bnb  , וכן הפוטנציאל לכך בקולומבוס אוהיו, הביאו אותנו להיכנס לשוק ה air bnb  ולהבין את הפוטנציאל שלו לעסק שלנו.

  • חוזקות שלך

אני תמיד ממליץ לפורשים שאיתם אני נפגש, להבין לעומק כל הזמן מהם החוזקות שלהם, מהו המטען והניסיון שהם צברו במהלך שירותם הצבאי, וכיצד ניתן לרתום את החוזקות האלו לעסק שלהם. בעיני יזם צריך להבין מהם התכונות או המאפיינים שלו שבהם הוא טוב יותר בהשוואה לאחרים, ואותם לחזק. ככל הנראה אם תדע להעצים את החוזקות שלך, גם תהנה יותר בעסק שלך, וגם תהיה בו טוב יותר גם בהשוואה לאחרים. מהו הייחוד שלך שאתה מביא לעולם.
במקביל, למד את החולשות שלך, או את הדברים שבהם אתה פחות אוהב לעסוק ותדע לתת להם מענה או בדרך של אנשים שייתנו לך שירות בכך, או על ידי חיבור שותף שחזק דווקא במה שאתה פחות חזק.

  • לבנות שיטה

אחד השלבים החשובים בבניית העסק שלך, היא השיטה. ככל שהעסק הולך וגדל, הולך ונבנה, השיטה שאתה בונה, היא אחד המרכיבים המרכזיים בעסק. תחשוב כל הזמן כיצד אני מייעל ומארגן את העסק שלי טוב יותר. כיצד אני משיג בפחות זמן יותר הצלחה. כיצד בפחות עבודה אני מייצר יותר תפוקה. יזמים יודעים כל הזמן לייצר מנגנון שיטתי ומובנה בעסק שלהם. לראות איך הם חוסכים לעצמם עבודה או פעולות, בדרך של בניית השיטה בעסק.

  • היכולת להשפיע

כן, לאחר שנים רבות בתור מפקד קרבי, שבהם עיקר עולמי היה להשפיע. להשפיע על פקודים, על מפקדים ועל קולגות. להשפיע על עשרות פקודים בעיצוב דרכם כלוחמים וכמפקדים. חששתי שבחיי האזרחיים התחום הזה יהיה לי חסר. הרצון שלי להשפיע תמיד ממלא אותי, והיכולת שלי ללמד, ולחנך גורמת לי לאושר.
לכן בדרך היזמית שלנו, בחרנו מתוך החלטה לנסות ולהשפיע על אנשי קבע ופורשים בדרכם הפיננסית. לגרום להם לשפר את חייהם הפיננסיים בצורה משמעותית, תוך שינוי התפיסה שלהם. אין מאושר ממני לקרוא מידי פעם הודעות ממשקיע מרוצה, לא רק מהרווחים שהוא צבר, אלא בעיקר מכך שפתחתי עבורו צוהר לעולם ההשקעות הפאסיבי ששינה עבורו ועבור משפחתו את התחום הזה לחלוטין. זו גם הסיבה שבחרתי להיות מנטור בתוכנית הליווי. היכולת לגדל דור של יזמים צעירים ולנסות להנחיל להם יסודות טובים ובריאים של יזמי נדל"ן גורמת לי להרגיש נפלא.

וכך שהשמש שוקעת לה על גדות אגם הגרדה, על השדות הירוקים הבלתי נתפסים האלו, אני מסתכל בפרספקטיבה לאחור, וכל כך שלם עם ההחלטה לפרוש ועם הכיוון שבחרנו.

אין ספק שאלוקים מסמן לך בדרכים שלו, את הצורך בלשנות כיוון. לעיתים זה בדרך של כישלון צורב, או החמצה. אך אם נדע להסתכל על הדברים כך, להבין מהו השיעור עבורנו ומהי הדרך החדשה שמסמנים לנו, אין ספק שכל התקופה הזו תהפוך לחוויה חיובית ומרגשת, והזדמנות עבורנו ועבור המשפחות שלנו.

5 / 5. 1

אהבתם את הפוסט? מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin